Predajňa Nálepkova 9, Brezno Po-pia: 8.00-16.30 h, So: 9.00-11.30 h

Akcie, novinky

Pokiaľ nemáte s montážou OSB dosiek skúsenosti, nasledujúce riadky vám poradia nielen sklamanie, ale predovšetkým peniaze za opravy. Poďme na to. 

Montáž OSB dosiek na podlahy

Pri montáži OSB dosky na podlahu musia by v prvom rade dosky s rovnými hranami spojené, tak aby medzi nimi bola medzera zo všetkých strán približne 3mm. OSB dosky s pero-drážkovým systémom túto medzeru majú automaticky zabezpečenú. Vzdialenosť od podlahy a steny by mala byť približne 12 mm v tom prípade, ak dosky využívate na vytváranie plávajúcich podláh. Dosky s rovnými hranami musí byť na okrajoch správne upevnená, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám. V prípad, ak montujete strop bez strechy, musíte mať zabezpečené odvodňovanie alebo zakrytie povaly z toho dôvodu, aby nedochádzalo k zrážaniu vody, či prípadne priamemu kontaktu dažďa na stavbu. OSB dosky musíte pri montáži správne upevniť krútenými klincami v dĺžke 51 mm, prípadne alternatívne, kruhovými klincami o dĺžke 45 až 75 mm. Pre zvýšenie pevnosti a tuhosti podlahy, odporúčame lepiť dosky v spojoch tekutým lepidlom, či prípadne vode odolným lepidlom v prípade, ak montujete pero-drážkové OSB dosky. Ak dosky použije na povaly a strechy, v tom prípade musia byť upevnené ich identifikačnou značkou smerom dovnútra. Pokiaľ je OSB doska kladená v páse dlhšom ako 12 metrov, medzera medzi doskami musí byť aspoň 25 mm.

Montáž OSB dosiek na steny

V prípade, ak plánujete využiť OSB dosky na steny, mali by ste vedieť niekoľko vecí ohľadom ich inštalácie. Konkrétne dosky môžete inštalovať na stenu, buď horizontálne alebo vertikálne. Hrúbka dosky by sa mal pohybovať na úrovni cca 10 mm a viac, je to však individuálne od typu stavby. Pre lepšie izoláciu stien je potrebný izolovať dosky minerálnou vlnou alebo iným zateplovacím materiálom, ktorý sa v súčasnosti používa. Pri montáži OSB dosiek využívajte pre upevnenie krútené klinci o dĺžke 51 mm alebo 45 mm. Medzera medzi „upevňovacími“ klincami by mala byť o vzdialenosti 30 cm na nepriamej podpore, na spojoch dosky 15 cm a 10 cm na vonkajších krajoch steny. Od okraja dosky by vzdialenosť klincov nemala prekročiť hranicu 1 mm.

Montáž OSB dosiek na strechy

Pri montáži OSB dosiek na strechy by ste mali prvotne skontrolovať stav podkladu strechy a to konkrétne, či máte nosníkové dosky a trámy rovné. Okrem toho je potrebné zistiť, či ležia na jednej osi, na koľko, ak je nerovný podklad pre dosky ovplyvní celkový vzhľad strechy. Vlhké alebo mokré dosky musia byť vysušené a chránené pred prípadnými zlými poveternostnými vplyvmi a to za pomoci strešnej krytiny, oceľových plechov, lepenkou alebo šindľami. V prípade, ak máte nevykurované podkrovie alebo povalu, musí byť správne vetrateľná. Ventilačné otvory by mali pokryť 1/150 z povrchu strechy.

OSB dosky musíte inštalovať ich dlhšou stranou a to kolmo na konštrukcie. Dlhšie okraje musia byť podopreté alebo spojené H profilom. Dilatačné škáry musia mať cca 3 mm, ak a jedná o dosky s rovnými hranami. Doska by mala ležať aspoň na dvoch podporných trámoch, vrátane okrajov. Okrem toho je potrebné pri montáži, aby ste nestáli mimo podporných trámov, či konštrukcii strechy, z dôvodu rizika prelomenia dosiek. V prípade, ak máte na streche umiestený komín je potrebné dodržať potrebnú vzdialenosť, ktorú určujú stavebné predpisy. Mimo toho je pri montáži potrebné dodržovať prísne pravidlá týkajúce sa bezpečnosti pri práci vo výškach, ktorou montáž dosiek na strechu je. OSB dosky je potrebné upevňovať krútenými klincami o dĺžke 51 mm a to každých 30 cm na priamej konštrukcii strechy a každých 15 cm na spojoch dosky. Vzdialenosť medzi klincami a okrajom dosky musí byť väčšia ako 1 cm.
Prievzdušnosť stavby pri použití OSB dosiek a vplyv na zdravie človeka

Vďaka najnovším technológiám pri výrobe OSB dosiek dokážu OSB dosky odolať aj v prostredí so zvýšenou vlhkosťou vzduchu. Pre zdravie človeka OSB dosky nepôsobia nijak negatívne, na koľko dnes sú tieto dosky vyrábané bez použitia lepidiel na báze formaldehydu, ktorý je známy svojimi negatívnym vplyvom na zdravie človeka.

 


Môžeme vám pomôcť? Zavolajte nám

0907 833 709